Wybór rozdrabniacza ogrodowego

 

Rozdrabnianie jest coraz popularniejszym tematem w ostatnich latach, a rozdrabniacze ogrodowe cieszą się coraz większą popularnością. Ma to związek:

  • ze zwiększającą się świadomością społeczeństwa dotyczącą ekologii,
  • przepisami krajowymi dotyczącymi spalania odpadów roślinnych
  • oraz oczywistymi zaletami używania urządzeń zapewniających komfortowe pozbycie się niechcianych odpadów.

W poniższym artykule postaramy się zachęcić do rozdrabniania i doradzić w sprawie wyboru odpowiedniego modelu rozdrabniacza ogrodowego Stihl.

Rozdrabniacz Stihl GHE 355

 

Co nam daje rozdrabnianie?

 

Rozdrabnianie pozwala zaoszczędzić bardzo dużo miejsca, które, szczególnie na niewielkich działkach rekreacyjnych, jest na wagę złota.  Specjalne układy tnące rozdrabniaczy skutecznie mielą wszelkie gałęzie i rośliny zielone zmniejszając ich objętość o ok. 75%. Ponadto, dzięki rozdrabnianiu, powstaje bardzo przydatny produkt uboczny – materiał do ściółkowania lub kompostowania, będący doskonałym tanim źródłem naturalnego nawozu do większości upraw ogrodowych. Powstały kompost jest świetną alternatywą dla nawozów sztucznych. O ile w przeszłości odpady zielone były najczęści palone i marnotrawione to obecnie, dzięki użyciu rozdrabniaczy, ten problem praktycznie się rozwiązuje, a nowe technologie pozwalają na efektywne i ekologiczne wykorzystanie wszelkich niepotrzebnych odpadów ogrodowych.

Materiał rozdrobniony

 

Dlaczego warto zastąpić spalanie rozdrabnianiem?

  1. Spalanie w niskich temperaturach, np. w ogniskach, poza oczywistymi wadami, którymi są: gryzący dym, brzydki zapach, uciążliwość dla sąsiadów, wiąże się z ryzykiem powstania szkodliwych substancji, które mogą być czynnikiem chorobotwórczym i rakotwórczym. Dodatkowo, w razie przypadkowego spalenia materiałów z tworzyw sztucznych lub śmieci, mogą wydzielać się dioksyny, które mają działanie wysoko rakotwórcze.
  2. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spalanie odpadów zielonych jest możliwe tylko pod niektórymi, ściśle określonymi warunkami. W niektórych gminach jest to zupełnie niedopuszczalne.
  3. Rozdrabniacze ogrodowe są ciche, łatwe w obsłudze, komfortowe i ekologiczne. Szeroki wybór urządzeń pozwoli wybrać odpowiedni model do budżetu i wymagań każdego użytkownika.

 

Korzyści z korzystania z rozdrabniaczy ogrodowych

 

  1. Oszczędność miejsca i zmniejszenie objętości materiału do 75%.
  2. Darmowy, ekologiczny, naturalny nawóz pod rośliny oraz do ściółkowania.
  3. Zrównoważone i racjonalne wykorzystanie zasobów własnego ogrodu pozwalające na zamknięcie naturalnego obiegu w przyrodzie.
  4. Zmniejszenie opłat za wywóz odpadów zielonych przez służby miejskie.

 

Który rozdrabniacz wybrać?

 

  1. Jaka jest ilość i rodzaj rozdrabnianego materiału?
    Rozdrabniacze w zależności od mocy oraz zastosowanego systemu mielenia i rozdrabniania nadają się do różnych prac. Np. model Stihl GHE 135 L najbardziej nadaje się do rozdrabniania niewielkich ilości materiałów twardych, z kolei model GHE 260 jest odpowiedni do rozdrabniania dużych ilości materiałów twardych i mieszanych.
  2. Czy praca wymaga ciszy?
    Jeśli tak, to znaczy, że w grę wchodzą tylko rozdrabniacze elektryczne, które cechują się cichszą pracą w porównaniu do maszyn spalinowych. Maszyny spalinowe charakteryzują się dużą mocą oraz możliwością pracy w każdych warunkach, są polecane przede wszystkim dla profesjonalistów oraz firm zajmujących się pielęgnacją terenów zielonych.
  3. Czy jest dostęp do zasilania elektrycznego?
    Jeśli takiego dostępu nie ma, to możemy wybierać spośród rozdrabniaczy spalinowych, których cena wyklucza raczej użytkowników indywidualnych. Jeśli zasilanie elektryczne jest dostępne należy sprawdzić czy dostępna jest instalacja do silników trójfazowych zasilanych napięciem 400V, jeśli takiej instalacji nie ma, to musimy wybrać rozdrabniacz elektryczny zasilany napięciem 230V.

 

Wybór właściwego rozdrabniacza

 

Kupno właściwego rozdrabniacza powinno poprzedzić właściwe rozeznanie naszych potrzeb i określenie warunków w jakich maszyna będzie pracować. Poniższe zestawienie pozwala w prosty sposób porównać przewidywane ilości i rodzaj przetwarzanego materiału oraz modele, które będą do tego nadawały się najlepiej.

 

Rodzaj materiału / typ urządzeniaRozdrabniacze elektryczneRozdrabniacze spalinowe
Materiał twardyMateriał twardy

GHE 135 L

GHE 140 L

 
Materiał twardyMateriał twardyMateriał mieszanyGHE 105 
Materiał twardyMateriał twardyMateriał twardyMateriał mieszany

GHE 150

GHE 250 S

 
Materiał twardyMateriał twardyMateriał mieszanyMateriał mieszany

GHE 250

GHE 355

 
Materiał twardyMateriał twardyMateriał twardyMateriał twardyMateriał twardyMateriał mieszanyGHE 260 SGH 370 S
Materiał twardyMateriał twardyMateriał twardyMateriał mieszanyMateriał mieszanyMateriał mieszany

GHE 260

GHE 375

 
Materiał twardyMateriał twardyMateriał twardyMateriał twardyMateriał twardyMateriał mieszanyMateriał mieszanyMateriał mieszanyMateriał mieszanyMateriał mieszany GH 460 C

 

Materiał twardyTwardy materiał - do twardych materiałów do rozdrabniania zalicza się gałęzie, gałązki i zdrewniałe ścinki żywopłotu.
Materiał mieszanyMieszany materiał - do mieszanego materiału do rozdrabniania zalicza się np. ścięte kwiaty, odpadki warzywne i owocowe oraz liście i cienkie gałęzie.
Darmowa dostawaJuż od 299 zł
Pomoc telefonicznaW sprawach technicznych
14 dni na zwrotJasne zasady
Ratyi Leasing
Zapisz się do naszego Newslettera

Aby otrzymywać informacje o promocjach i nowościach w naszym sklepie